Nad pripovjedačkom prozom „I šta mi bi da te tražim,“ Milene Letić-Joveš/23.12.2010.
U SUDARU SA SVAKODNEVICOM
Piše: Ranko PAVLOVIĆ

Čovjek u sudaru sa svakodnevicom, koja mu nije naklonjena (mada bi mogao potpisati, kao svoj, onaj vrcavi dvostih Duška Trifunovića: Sve sam učinio da budem gospodin/ / a vidi ovo, boga mu poljubim) – tematska je i motivska osnova proze Milene Letić-Joveš. Njen literarni junak najčešće je usamljen u ravnodušnom mnoštvu oko sebe, u amorfnom društvenom biću. On je često u sukobu sa samim sobom, zapravo s nedoumicama, pomiješanim osjećanjima i neizvjesnošću u sebi, što ga razdire u svakodnevnoj zapitanosti pred svijetom, a još češće je sukobljen s onima s kojima bi trebalo da dijeli život. Nesporazumi s onima koje smo voljeli, ili još volimo, ostavljaju najdublje tragove u čovjekovoj duši, što vrlo dobro uočava spisateljica i znalački to prenosi u živo ispripovijedano prozno tkivo.
Medjuljudski nesporazumi još su dublji kada su posljedica iznenada promijenjenih društvenih shvatanja i jakih potresa u kolektivnom društvenom biću. To je posebno vidljivo u mješovitim brakovima, gdje različita nacionalna i vjerska pripadnost, najčešće iznenada, odjednom, kao munja, razara ono što je izgledalo neuništivo, pa ljubav ustupa mjesto nepovjerenju, razilaženju, često i mržnji. Dramatiku bračnih nesporazuma M. Letić-Joveš uvjerljivo prenosi u svoje pripovijetke, gradeći na dramskom sukobu literarnih junaka dramatiku svojih proznih ostvarenja.
Izbjeglištvo kao posljedica ratnih sukoba u ovim pripovijetkama, vještim literanim postupkom i zanimljivom fabulom, postaje i izbjeglištvo iz života. Kada se oko čovjeka sruše svi njegovi svjetovi, pri čemu je razaranje porodice najbolnije, onda se sve i u njemu sruši, jednostavno i on sam postaje ruševina.
Takvo stanje duše uvjerljivo oslikava i odslikava Milena Letić-Joveš. Čini to stvarajući cjelinu od brižljivo izbrušenih detalja, rečenicom koja je najčešće građena tako da prati rastrzanost misli i dramatiku duše aktera priče. Proznom prvencu Milene Letić-Joveš svakako treba poželjeti dobrodošlicu.
(Banjaluka, 31. avgusta 2010.)
Filed under: AKTUELNO, Literatura, POEZIJA LJUBAVI I NADAHNUĆA, Srpske Novine, Srpstvo, Vesti |
Kommentar verfassen