Debata na belgijskom univerzitetu Luven: „Kosovo, godinu dana kasnije“

Debata na belgijskom univerzitetu Luven: „Kosovo, godinu dana kasnije“

Leuven, 29. marta 2009. – Da li je nelegitimno samoproglašenje nezavisnosti Kosova stabilizovalo region zapadnog Balkana, kako tvrde njegove pristalice, ili je, kako kažu protivnici te odluke, pokrenulo pitanja o nezavisnosti i drugih regiona u Evropi?

U tom kontekstu su direktor Srpskog instituta za javnu diplomatiju iz Brisela Ana Milošević, savetnik premijera Kosova Ilir Dugoli i ekspert međunarodnog prava dr Žan Daspremont (Jean d’Aspremon), razmenili mišljenja na debati koja je, pod nazivom „Kosovo­ godinu dana kasnije“, odrzana na Katoličkom univerzitetu Luven u Belgiji. U ulozi moderatora bio je profesor Sedrik Ringert.

Ana Milošević je istakla da su na Kosovu danas ekonomski pokazatelji zastrašujući i da stopa nezaposlenosti dostiže čak 60 procenata.

– Tek se od Euleksa, misije EU koja je počela sa radom u decembru, očekuje da značajnije doprinese uspostavljanju vladavine prava, odnosno borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Bezbednosno stanje na Kosovu i Metohiji je i dalje kritično, a u pojedinim srpskim enklavama južne srpske pokrajine vlada prava humanitarna katastrofa. Veći deo srpskog stanovništva na Kosovu nema čak ni električnu energiju – istakla je Miloševićeva.

Predstavnica Srpskog instituta za javnu diplomatiju je zato postavila pitanje savetniku premijera Kosova kakvu strategiju kosovske institucije predlažu da bi se poboljšalo stanje manjina na Kosovu.

Dugoli je istakao da su kosovske institucije spremne da pomognu svim etničkim grupama Kosova da žive zajedno u miru i da je to prioritet Kosovske vlade. Kako te mere konkretno izgledaju, nije, medjutim, mogao da navede.

Vatrena debata se nastavila nizom pitanja na koje savetnik premijera Kosova nije imao konkretan odgovor. Predstavnica Srpskog instituta je podvukla spremnost Srpske Vlade da učestvuje u pregovorima i da pruži konkretnu pomoć ugroženom stanovništvu. Navedeno je i pitanje najavljene privatizacije Kosovske energetske kompanije (KEK). Potrošači struje na Kosovu imaju ukupan neplaćen dug koji su stručnjaci procenili na 360 miliona evra.

– Srbija pokazuje ozbiljnost i spremnost u rešavanju konkretnih problema na Kosovu. Jedan od dokaza je i taj što srpska vlada otplacuje javni duga Kosova, u iznosu od čak 120.000 dolara dnevno – naglasila je Ana Milošević.

Publika je ostala uskraćena za odgovore Ilira Dugolija, koji je izbegavao odgovore na pitanja vezana za statistike, fakte i činjenice.

Dr Žan Daspremon je uporedio „legalnost“ priznavanja nezavisne države Kosova sa „legalnošću“ NATO bombardovanja. Priznati stručnjak iz Amsterdama je podvukao da je rat koji je NATO vodio protiv Srbije bio protivzakonit, jer se nesumnjivo radilo o kršenju medjunarodnog prava.

Posle uvodnih obraćanja publika je iskoristila mogućnost da govornicima postavi pitanja. O velikom interesovanju javnosti za temu Kosova svedoči i ogroman broj studenata, gradjana ali i predstavnika evropskih institucija koji su prisustvovali ovoj debati.

/kraj

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Diese Seite verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden..

%d Bloggern gefällt das: